Zašto moramo ići natašte u laboratorij?
Natašte ili ipak ne?
Prije obavljanja pretraga u laboratoriju, potrebne su određene pripreme organizma. One ovise o vrsti pretrage koja će se obavljati. Uvriježeno je mišljenje kako je za bilo koju pretragu u laboratoriju potrebno doći natašte. No, to nije slučaj. Nije nužno baš za sve krvne pretrage doći natašte u laboratorij, no za neke je to neophodno.
Evo i zašto.
Sjetimo se „standardnog“ doručka koji se najčešće sastoji od kave s mlijekom i šećerom, kruha s maslacem i kulenom... Unošenjem ovih „stranih“ tvari, podiže se razina masnoća i šećera vlastite krvi na razinu koja nije posljedica isključivo rada organizma. Dakle, dobivenim vrijednostima pribrojavaju se vanjski sastojci.
Vaše izmjerene vrijednosti masnoća i šećera moći ćete usporediti s vrijednostima u referentnim intervalima samo onda ako ste natašte.
Prije vađenja krvi za određivanje masnoća (kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, trigliceridi) i šećera (glukoza, GUK, ŠUK), nužno je pojesti posljednji, lagani večernji obrok oko 19 sati i sljedeće jutro otići natašte na vađenje krvi.
No, i prije drugih laboratorijskih mjerenja se preporuča manje masna prehrana prethodnog dana i dijetalni jutarnji obrok prije vađenja krvi. Naime, vrlo visoke masnoće mogu „pokvariti“ neke laboratorijske pretrage ili ih potpuno onemogućiti.
Nije nužno sve pretrage obavljati ujutro
Mnogi odgađaju obavljanje pretraga uslijed nedostatka vremena zbog uvriježenog mišljenja kako se sve pretrage moraju obavljati ujutro. Nekima to vrijeme ne odgovara zbog poslovnih obveza, a drugima jer nisu jutarnji tipovi. No, to je još jedna zabluda.
Za veliki broj pretraga, zapravo, nije nužno doći natašte u rano jutro u laboratorij. Na primjer, hormoni štitnjače su u krvi jednaki ujutro i poslijepodne te na njih ne utječe sadržaj pojedene hrane. Isto tako, povišen β-HCG će upozoriti na trudnoću jednako tijekom cijelog dana. Stoga, nije nužno ustajati rano i čekati u redu na uzimanje uzorka. Obavljanje pretraga može biti manje stresan i naporan postupak te ne mora dugo trajati.
Svaki laboratorij ima svoja pravila i organizaciju rada pa je preporuka da prije odlaska na vađenje krvi provjerite je li za željenu analizu nužno doći natašte.
Povezane pretrage
Sve pretrage