Aldosteron
Aldosteron je steroidni hormon koji pripada skupini mineralokortikoida i proizvodi se u kori nadbubrežne žlijezde. Njegova glavna uloga je regulacija ravnoteže natrija i kalija u organizmu te održavanje krvnog tlaka. Djeluje na bubrežne tubule povećavajući reapsorpciju natrija i vode, uz istovremeno povećano izlučivanje kalija. Ovim mehanizmom povećava volumen krvi i krvni tlak. Njegovo lučenje regulirano je prvenstveno renin-angiotenzin-aldosteronskim sustavom (RAAS) i razinom kalija u plazmi.
Mjerenje aldosterona koristi se za dijagnozu i praćenje hiperaldosteronizma (primarnog i sekundarnog) te hipoaldosteronizma, kao i za procjenu nadbubrežnih tumora koji potencijalno luče aldosteron (npr. adenomi povezani s Connovim sindromom).
U slučaju sumnje na primarni hiperaldosteronizam, koji je čest uzrok rezistentne hipertenzije i hipokalijemije, preporučuje se određivanje omjera aldosterona i renina kao prvi dijagnostički korak. Koncentracija renina također je dostupna pretraga u poliklinici Breyer.
Na rezultat mogu utjecati određeni lijekovi pa je prije vađenja krvi za ovu pretragu nužna priprema prema uputama ispod.
Pripremite se za pretragu
Na vađenje krvi je potrebno doći natašte, a najkasnije do 10 sati (isključivo radnim danom) nakon mirovanja od minimalno 20 minuta.
Preporuka je 2 tjedna prije određivanja ove pretrage prekinuti eventualno prisutnu terapiju beta blokatorima i ACE inhibitorima. Prekid je dozvoljeno napraviti isključivo u dogovoru s liječnikom, stoga Vas ljubazno molimo da prije određivanja zatražite daljnju uputu liječnika vezano za navedenu terapiju.
Subotom nije moguće vaditi krv za ovu pretragu.
Referentne vrijednosti
Povišene vrijednosti:
- primarni hiperaldosteronizam ili Connov sindrom koji uključuje adenome kore nadbubrežne žlijezde koji proizvode aldosteron, karcinom koji proizvodi aldosteron, idiopatski hiperaldosteronizam, glukokortikoidima suprimirajući aldosteronizam; sekundarni hiperaldosteronizam koji uključuje stenozu bubrežne arterije, tumore koji proizvode renin, esencijalnu hipertenziju, kroničnu bubrežnu insuficijenciju, edeme, ascites; trudnoća, nodozni poliarteritis, Bartterov sindrom, pseudo-Bartterov sindrom, postoperativno, ponekad Cushingov sindrom i adrenogenitalni sindrom.
Snižene vrijednosti:
- primarni hipoaldosteronizam u okviru Addisonove bolesti; sekundarni hipoaldosteronizam koji uključuje hiporeninemiju, hipofiznu insuficijenciju; idiopatski hipoaldosteronizam; izolirani defekti biosinteze aldosterona.