Stolica – pretrage na bakterije, viruse, toksine i parazite

Infekcije probavnog sustava česte su u suvremenom društvu, osobito zbog masovne proizvodnje i distribucije hrane. S obzirom na to da se prenose fekalno-oralnim putem, manjkava higijena i bliski kontakti pogoduju širenju tih oboljenja. Osim akutnih oboljenja probavnog trakta, koja su najčešće uzrokovana bakterijama, virusima ili parazitima, moguće su i perzistentne tegobe koje se manifestiraju nespecifičnim simptomima poput nadutosti, nelagode u trbuhu ili povremenih proljevastih stolica. Takve tegobe mogu biti posljedica nepravilne prehrane, poremećaja crijevne flore (npr. nakon antibiotske terapije) ili subkliničkih infekcija određenim mikroorganizmima.
Pretrage stolice u Poliklinici Breyer
U svrhu dijagnosticiranja ovih stanja, Poliklinika Breyer nudi široki spektar pretraga stolice na bakterije, viruse, toksine i parazite:
- Bakteriološka obrada: uključuje kulturu na vrste Salmonella, Shigella i Campylobacter
- Parazitološke pretrage: standardne pretrage na ciste i jajašca parazita te proširene pretrage koje uključuju imunokromatografske testove na Giardia, Cryptosporidium i Entamoeba vrste
- PCR testovi: usmjereni na parazite koji formiraju ciste, kao što su Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium spp., Blastocystis hominis, Dientamoeba fragilis i Cyclospora cayetanensis.
- Imunokromatografski testovi na viruse: detekcija adenovirusa, rotavirusa, astovirusa i norovirusa.
- Test na toksine Clostridioides difficile: pretraga indicirana kod perzistentnih proljeva kod osoba koje su bile na terapiji antibioticima širokog spektra, boravile u bolnici ili drugoj stacionarnoj ustanovi te kod nerazjašnjenih proljeva
- Detekcija Helicobacter pylori: pretraga prisutnosti ovog bakterijskog patogena u stolici.
Za pravilno provođenje ovih pretraga, potrebno je dostaviti svježi uzorak stolice veličine oraha u posudici s navojem (dostupnoj u ljekarnama ili laboratoriju) i dobro je zatvoriti. Za bakteriološku pretragu, uzorak treba dostaviti unutar 2 sata od defekacije. Prilikom sakupljanja uzorka, preporučuje se koristiti noćnu posudu ili plastičnu foliju kako bi se izbjegla kontaminacija vodom iz toaletne školjke ili urinom. Ako u stolici ima sluzi ili krvi, takav sadržaj treba svakako uključiti u uzorak.
Pripremite se za pretragu
Akutno oboljenje probavnog trakta
Najčešći uzrok je infekcija bakterijama, virusima ili parazitima. Za navedene pretrage je dovoljan jedan svježi uzorak stolice veličine oraha, koji treba staviti u posudicu s navojem (može se nabaviti u ljekarni ili dobiti u laboratoriju), dobro zatvoriti i unutar 2 h dostaviti u laboratorij. Za defekaciju upotrijebiti noćnu posudu ili primijeniti sličan postupak, jer je važno da stolica nije kontaminirana vodom iz toaletne školjke ili urinom. Ako u stolici ima sluzi ili krvi, takav sadržaj treba svakako uključiti u uzorak.
Standardne parazitološke pretrage na ciste i jajašca parazita
Ova pretraga se najčešće radi kod anemije i nespecifičnih tegoba u probavnom traktu koje traju duže vrijeme, sa ili bez povišenog broja/frakcije eozinofila u krvi. U svrhu isključivanja parazitoze, pretragu je, kod negativnih rezultata, optimalno učiniti do tri puta u nepravilnim vremenskim razmacima. Prvu pretragu na parazite se preporučuje proširiti imunokromatografskim testom na Giardia sp., Entamoeba sp. i Cryptosporidium sp. (proširena parazitološka obrada) jer se tom pretragom detektiraju specifični antigeni parazita čije je ciste manje vjerojatno naći standardnom pretragom. Negativan nalaz imunokromatografskog testa isključuje prisutnost navedenih parazita, tako da ga je dovoljno učiniti samo jednom. Prethodno spomenuto ponavljanje pretrage do tri puta u nepravilnim vremenskim razmacima se stoga odnosi samo na standardnu parazitološku pretragu. Primjena barijevih soli, mineralnog ulja, uzimanja antacida na bazi bizmuta i terapija antibioticima nepovoljno utječu na pretragu pa, stoga, uzorak treba dati 2 – 3 tjedna nakon prestanka takve terapije.
Perianalni otisak
Ova pretraga je specifična za dječju glisticu (E. vermicularis) jer se njena jajašca ne nalaze u stolici. Za pretragu je potrebno prethodno u laboratoriju zatražiti stakalce s ljepljivom trakom. Ujutro, neposredno poslije buđenja i još prije izlaska iz kreveta, zauzeti položaj da se preko analnog otvora može prelijepiti ljepljiva traka, potom odlijepiti traku sa stakalca i čvrsto je pritisnuti preko analnog otvora – uzeti «otisak». Ljepljivu traku zatim, pazeći da ostane ispravljena/da se ne „zgužva“, ponovno nalijepiti duž stakalca (kao što je bila dobivena u laboratoriju). Takav preparat treba zamotati u papir i isti dan donijeti u laboratorij. S obzirom da ženka dječje glistice odlaže jajašca na rubu analnog otvora u ritmu koji se ne može predvidjeti, kod negativnog nalaza je pretragu poželjno ponoviti 2 – 3 puta u razmaku od nekoliko dana.
Pravovremena i točna dijagnostika ključna je za učinkovito liječenje i sprječavanje komplikacija povezanih s infekcijama probavnog sustava.