UZV abdomena

Printer Isprintaj
Brreyer_0107.jpg

Što je ultrazvuk abdomena?

Ultrazvuk abdomena je neinvazivna dijagnostička pretraga koja koristi zvučne valove visoke frekvencije za stvaranje slika unutrašnjih organa i struktura unutar abdomena (trbušne šupljine). Ovaj postupak omogućuje procjenu veličine, oblika, strukture i stanja različitih organa kao što su jetra, žučni mjehur, žučni kanali, slezena, gušterača, patološki uvećani limfni čvorovi, krvne žile abdomena, bubrezi i nadbubrežna žlijezda (ako je uvećana), mokraćni mjehur, prostata u muškaraca te eventualno postojanje slobodne tekućine u trbuhu (ascites). Može se reći da ultrazvuk abdomena predstavlja zlatni standard u dijagnostici jer se veliki broj bolesti organa abdomena može otkriti ovom metodom. Ultrazvuk ne može prikazati organe probavne cijevi koje sadrže zrak, kao što su jednjak, želudac, tanko i debelo crijevo, stoga je za bolesti navedenih organa potreban pregled gastroenterologa. 

Prednost ultrazvuka abdomena je njegova sigurnost (nema izlaganja zračenju i može se ponavljati neograničeno), brzina, neinvazivnost i sposobnost pružanja informacija o strukturi unutrašnjih organa.

Zašto se radi ultrazvuk abdomena?

Ultrazvuk abdomena se radi iz različitih razloga, obično kako bi se procijenilo stanje unutrašnjih organa i identificirali potencijalni problemi, otkrije uzrok boli u abdomenu kao što su upale, infekcije, tumori ili druge abnormalnosti u organima.

Kada je potreban ultrazvuk abdomena?HE4

Ultrazvuk abdomena je potreban u različitim situacijama, a liječnik će ga preporučiti prema procijeni simptoma, rezultatima pretraga i medicinskoj povijesti te kada postoji sumnja na određena zdravstvena stanja ili kada je potrebno pratiti već dijagnosticirane probleme. Ultrazvuk abdomena se najčešće radi ako se javlja neobjašnjiva bol u abdomenu (bol koja ne prolazi ili se često vraća). Kod problema s jetrom (žutilo kože, povišeni jetreni enzimi), ultrazvukom se mogu otkriti bolesti jetre poput ciroze, dobroćudne promjene poput cista ili hemangioma, ali i zloćudne promjene poput metastaza i primarnog tumora jetre. Također, ultrazvuk se koristi i kod sumnje na žučne kamence, bubrežne kamence, ciste, za pregled krvnih žila (proširenje krvnih žila ili odlaganje aterosklerotskih plakova uz stijenke žila) te prije određenih kirurških zahvata za pružanje neophodnih informacija koje su potrebne za planiranje operacije. 

Koje su upute za ultrazvuk abdomena?

Upute za pripremu za ultrazvuk abdomena mogu varirati ovisno o specifičnim uputama liječnika ili medicinskog centra, a u Poliklinici Breyer savjetujemo:

  • na dan pretrage treba doći natašte (ne jesti 4 – 6 sati prije ultrazvuka kako bi se smanjila količina plinova u crijevima i osigurala bolja vidljivost unutrašnjih organa)
  • dan prije pretrage ne jesti hranu koja napuhuje – gazirana pića, mlijeko i mliječne proizvode, grah, svježe voće i povrće
  • ako se pregledava mokraćni mjehur, na pregled je potrebno doći punog mjehura
  • dijabetičari na dan pregleda ne bi trebali uzeti inzulin ili tablete za snižavanje šećera u krvi
  • vodu se smije piti i ujutro prije pregleda u neograničenim količinama
  • donijeti sve prethodne nalaze, slike ili informacije koje bi mogle koristiti za bolje razumijevanje Vašeg zdravstvenog stanja.

Ako imate bilo kakve nedoumice ili pitanja u vezi s pripremom za ultrazvuk abdomena, uvijek nas možete kontaktirati na 01 3775 092 ili e-mail uzv@breyer.hr kako biste dobili točne i potpune informacije.