IA2-AT (autoantitijela na IA-2)
Autoantitijela na stanice Langerhansovih otočića gušterače, uključujući IA-2, GAD65, ZnT8 i antitijela na inzulin, ključna su za dijagnozu dijabetesa tipa 1 (T1D). Ova autoantitijela mogu se detektirati već mjesecima ili godinama prije kliničke manifestacije bolesti.
IA-2 autoantitijela prisutna su u otprilike 50 – 70 % slučajeva novodijagnosticiranog dijabetesa tipa 1 (T1D), osobito u djece i ukazuju na autoimunu prirodu bolesti. Samo jedno autoantitijelo povezano je s malim rizikom od dijabetesa (<15 %), dok prisutnost više autoantitijela ukazuje na visok rizik razvoja bolesti.
Profil autoantitijela koji uključuje IA-2 može se koristiti za predviđanje razvoja dijabetesa, čak i u djece i rođaka osoba s dijabetesom tipa 1 (T1D). Seropozitivnost na IA-2, GAD65 ili druga autoantitijela ukazuje na povišen rizik za razvoj dijabetesa tipa 1 (T1D), a kod klinički izraženog dijabetesa često znači potrebu za inzulinskom terapijom. Posebno je korisno u razlikovanju latentnog autoimunog dijabetesa u odraslih (LADA) od dijabetesa tipa 2, jer LADA može imati sličnu kliničku sliku, ali s pozitivnim testovima na autoantitijela.
Pripremite se za pretragu
Za ovu pretragu nisu potrebne pripreme.